It cost me $108 to get milk

During class last night, my daughter got a text from my mom asking that we pick up milk after class.  No problem.  But, we mentally went through the shopping list, since we were going to the store.  Mom sent another text, “OJ.”  Ok, add that to the list.  Along with bread, cheddar cheese and cucumbers.  When we got to the store, we added wine and other beverages, such as carbonated water and vanilla creme soda.  We needed gouda cheese, too.  And another loaf of bread.  And a lemon loaf cake to go with the lemon curd we already had at home.  Grand total, $108.  Stick to the list in the future.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s